100. Yıl Coşkusu

05 Kasım 2023

Bolu'nun ev sahipliğinde düzenlenen Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası 4. yarışı ve 2023 Türkiye Baja Şampiyonası 2. ayağı, Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelirken, hem sporseverler, hem de pilotlar unutulmaz anlar yaşadılar.

 

Geçtiğimiz hafta sonu, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için düzenlenen özel bir organizasyonla, Bolu, hem ralli hem de baja heyecanına ev sahipliği yaptı. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve Bolu Offroad Spor Kulübü (BOLOFF) tarafından, Bolu Valiliği, Bolu Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi katkılarıyla düzenlenen Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası 4. yarışı 100. Yıl Rallisi ve 2023 Türkiye Baja Şampiyonası 2. ayağı Baja Bolu, nefes kesti.

27 Ekim Cuma akşamı Bolu Valiliği önünde gerçekleştirilen, Bolu Valisi Erkan Kılıç ile beraberindeki protokol heyeti ile TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı'nın katıldığı start seremonisi, Petrol Ofisi 100. Yıl Bandosu eşliğinde ve kalabalık bir seyirci kitlesi önünde gerçekleştirildi. Spor Toto, ICRYPEX, Gazelle Resort & SPA, Remed Assistance, Red Bull, Yatırım Finansman, Fora Araç Takip, Povver App, AutoClub, IBS, Maceraist, Moon Sports, Karsu Petrol, Rayess, Pars Store, Esanadolu, Webadası Bilgi Teknolojilerimin katkılarıyla gerçekleşen organizasyonlar iki günlük zorlu mücadelenin ardından 29 Ekim Pazar akşamı Bolu Valiliği önünde sona erdi.

 

Özel koreografi

Organizasyonlar öncesinde yarış merkezi Gazelle Resort & SPA otoparkında Cumhuriyetin 100. yılı anısına bir araya gelen ralli ve baja sporcuları, araçları ile ralli otomobilleri ve arazi araçları ile "100" yazarak çok özel bir fotoğrafa imza attılar. Sporcular ayrıca, start öncesinde de Bolu Valiliği önünde bir araya gelerek, tarihi bir fotoğrafa karesi verdiler.

 

Türkkan'dan en iyi zaman

100. Yıl Rallisi; Castrol Ford Team Türkiye'den Ali Türkkan-Burak Erdener ekibinin birinciliği ile sonuçlandı. Bu sezon FIA Dünya Ralli Şampiyonası WRC3 kategorisinde de ülkemizi temsil eden Türkkan ve Erdener, Ford Fiesta Rally3 ile tüm özel etaplarda en iyi zamanı yaparak liderliğini yarışın sonuna kadar korumanın yanı sıra, genç pilotlar birinciliği ve sınıf 3 birinciliğini de kazandı. BC Vision Motorsport takımı adına yarışan üç kez Türkiye Ralli Şampiyonu Burak Çukurova-Burak Akçay ekibi, ralliyi genel klasman ikincisi ve sınıf 2 birincisi olarak tamamlarken, bu yarışın ardından şampiyonada liderliğe yükseldi. Castrol Ford Team Türkiye'den Kağan Karamanoğlu-Oytun Albayrak genel klasman üçüncülüğü ve Fiesta Rally Cup birinciliğini elde etti.

Rallide markalar birinciliğini Castrol Ford Team Türkiye, takımlar birinciliğini de BC Vision Motorsport kazanırken, kadın pilotlar birinciliği Burcu Çetinkaya'ya, kadın copilotlar birinciliği ise Sevi Akal'a gitti. Rallinin klasik ralli otomobillerine açık historic ralli klasmanını 1976 model Ford Escort MKII ile Kerim Tar-Efe Ersoy kazandı. Bu sezon Erkan Bodur anısına düzenlenen TOSFED Ralli Kupası klasmanında ise Kemal Çetinkaya- Tolga Tezeken zirvede yer aldı.