Pandemide Seyahat Sağlık Sigortaları Gelişmeleri

03 Eylül 2021
Genel Müdürümüz Faruk Ertuğ'un "Pandemi Döneminde Seyahat Sağlık Sigortaları"na dair, Şemsiye Dergisi Temmuz-2021 sayısında yayınlanan görüşünü buradan okuyabilirsiniz.

- Sigorta sektöründe pandemiden en çok etkilenen branşlardan birisi seyahat kısıtlamaları ve turizmde yaşanan durgunluk nedeniyle seyahat sağlık sigortaları oldu. 2021 yaz ayları ile birlikte ülkeler arasında seyahatler yeniden hareketlenmeye başladı. Bu durum öncelikli olarak seyahat sigortalarında nasıl bir etki yaptı? 2021 yılında bu branşta yaşanacak gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pandemiden önce, seyahat sigortaları özellikle Avrupa seyahatlerinde vizeye başvururken yapılması gereken zorunlu bir sigorta olarak görülüyordu. Çoğu durumda, seyahat sigortalarının kapsamı açısından akılda soru işaretleri vardı ve bazı sigortalılar gerçekte ne tür bir değer sağladığı konusunda bu sigorta türüne şüpheyle yaklaşıyordu. Pandemi, seyahat sigortalarının sağladığı gerçek fayda üzerindeki şüphe bulutlarını dağıttı. Bunda, sigorta ve asistans şirketlerin pandemi boyunca sigortalıların karşı karşıya kaldığı zorluklarda hızlıca aksiyon alması ve sigortalılar açısından çok zorlu olabilecek bir deneyimi, tam tersine çevirerek güven tazelemesi en büyük etken. Bu anlamda pandeminin seyahat sigortaları ile ilgili farkındalık artışına pozitif bir etki yarattığını söyleyebiliriz. 


- Pandemiden sonra yeni normallerin ve yeni bir dönemin konuşulduğu süreçte seyahat sağlık sigortalarında nasıl bir gelişme bekliyorsunuz? Sizin bu noktada vereceğiniz hizmetlerde nasıl bir gelişme planlıyorsunuz?

Pandemi dünyayı, asla eskisine dönemeyecek bir şekilde değiştirdi. Takip ettiğimiz çalışmalar, dünya nüfusunun birçoğu aşılanmışken dahi, insanların uçak, tren, otobüs gibi sosyal mesafesiz, kalabalık toplu taşıma araçlarında seyahat etmekten halen çekindiğini gösteriyor. Seyahat alışkanlıklarının değişmesi kaçınılmaz olduğu için seyahate bağlı sektörler biraz daha değişecek. Seyahat sigortalarının sağladığı değer üzerine farkındalığı artan sigortalılar için artık seyahat sigortası yaparken COVID-19 teminatı önemli bir yer tutuyor. 

Biz, pandeminin henüz ilk zamanlarında, reasürans çözüm ortaklarımızla çalışmalara başlayarak çok kısa bir sürede Covid-19 tedavi teminatlarını poliçelerimize ekledik.  Bunun yanı sıra seyahat öncesi gidilecek ülkelerin güncel seyahat şartlarını sigortalılarımızla paylaşmak üzere üyesi olduğumuz IAG’nin tüm kaynaklarından yararlanarak en güncel ve net bilgileri sigortalılarımızla iletmeye başladık. Sigortalılar için hastane, doktor organizasyonu yapmak, uluslararası hasta transferi gerçekleştirmek gibi operasyonlarda, ülkelerin kendi pandemi regülasyonlarını çok yakından takip ediyoruz. Bu sayede pandemi dönemi boyunca birçok zorlu operasyonu başarıyla gerçekleştirdik. 

- Sigortalılar pandemiden sonra özellikle salgın hastalıkları da seyahat sağlık sigortalarına ekliyor? Sizin de salgın hastalıklarla ilgili verdiğiniz hizmetlerle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Tıbbi Kurulumuz, Çin, COVID-19 uyarısını yaptığından beri, pandeminin adım adım gelişimini takip ediyor. Bu nedenle, hızlıca aksiyon alıp COVID-19 teminatlı ürünlerimizi çıkardık. Asistans şirketler için ülkelerin, pandemi uygulamalarını takip etmek çok önemli. Şu an Kazakistan, kendi vatandaşları da dahil olmak üzere, ülkeye girişlerde herkesten PCR testi beyan etmesini bekliyor. İlk metal yakalı çalışanımız olan sanal asistanımız Remy üzerinden PCR testi taleplerini alarak, sigortalıların bulunduğu yerde PCR testi hizmetini gerçekleştiriyoruz. Sanal asistanımız Remy ile, Türkiye, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere ülkelere tatil amaçlı giden turistlerin, ülkelerine geri dönerken yapması zorunlu olan PCR testi süreçleri kolay ve hızlı bir şekilde planlıyoruz. Operasyonel kapasitemizi Remy ile %20 artırdık ve haziran ayı ortasından itibaren 5.000 PCR talebini karşılayarak toplamda 100.000 işlem gerçekleştirdik. 2021 yılında, Remy’nin 1 milyonun üzerinde soruyu yanıtlamasını bekliyoruz. 

- Seyahat Sağlık sigortası alacak sigortalılara neler önerirsiniz? Nelere dikkat etsinler?

Pandemi sonrasında seyahat sigortalarına ilginin ve farkındalığın artarak devam edeceğini düşünüyoruz.  Diğer tüm sigortalarda olduğu gibi sigortalıların dikkat etmesi gereken en önemli husus teminatlar ile ilgili özel şartların iyi incelenmesi olacaktır.  Pandemi henüz bitmiş değil, öncelikle bunun farkındalığı çok önemli. Dolayısıyla, seyahat sigortalarında bir süre daha COVID-19 teminatlı seyahat ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Seyahat sigortalarına eski alışkanlıkla halen Seyahat Sağlık Sigortası diyoruz ama hepimizin farkında olduğu gibi bir seyahate çıktığımızda yalnızca sağlık riskleri değil, bagaj ile ilgili problemler, uçuş ile ilgili rötar ve benzeri durumlar, seyahati yarıda kesmemizi gerektirecek acil durumlar, gibi daha farklı risklerle de karşılaşıyoruz. Bu nedenle kendimize en uygun poliçeyi araştırırken ve karşılaştırmalarda yalnızca fiyata odaklanmak yerine teminatlara ve teminat limitlerine de dikkat edilmesini öneriyoruz.

* Seyahat sağlık sigortaları ile ilgili bu görüş, Şemsiye Dergisi Temmuz - 2021 sayısında yayınlanmıştır.